افزایش ۲۵ درصدی نرخ پارکینگ های شهرداری تهران

رئيس كميسيون عمران و حمل و نقل شوراى اسلامى شهر تهران با اشاره لايحه «تعيين نرخ وروديه و حق توقف وسايل نقليه در پاركينگ هاي عمومي شهرداری تهران در سال ١٤٠١» گفت: افزایش مبلغ حداکثر ٢٥ درصد نرخ كرايه پاركينگ و رده بندی پارکینگ های مسقف، پارکینگ های مکانیزه و پارکینگهای هوشمند وجه تمايز اين لايحه با سال گذشته است.

تعرفه پارکینگ عمومی

تعیین نرخ پارکینگ های عمومی شهرداری تهران در سال 1401

سید جعفر تشکرى هاشمى در جریان بررسى لایحه تعیین نرخ ورودیه و حق توقف وسایل نقلیه در پارکینگ های عمومی شهرداری تهران در سال ١۴٠١ با بیان اینکه ساختار این لایحه مشابه سال های گذشته است و تنها چند تفاوت نسب به سال گذشته در آن دیده می شود تصریح کرد: افزایش مبلغ حداکثری ٢۵ درصد در سال ١۴٠١ نسبت به سال ١۴٠ و رده بندی پارکینگ ها بر اساس مسقف، مکانیزه و پارکینگ هاى هوشمند، وجه تمایز این لایحه است.

وی با بیان اینکه شهرداری باید دستورالعمل طبقه بندی پارکینگ‌ها را ارائه کند یادآور شد: تا زمانی که دستورالعمل طبقه بندی پارکینگ ها ارائه شود، نرخ توقف خودرو در پارکینگ ها بر اساس حداقل دریافتی خواهد بود و بعد از آن بر اساس سه تعرفه پیش بینی شده محاسبه خواهند شد.

تشکری هاشمی با بیان اینکه بر اساس این لایحه پارکینگ های روباز پایین ترین نرخ توقف و پارکینگ های مکانیزه ۱.۵ برابر پارکینگ‌های روباز تعیین شده، گفت: بر این اساس حداقل نرخ کرایه در پارکینگ‌های رده سوم برای ورودی ۲۹۰۰ و رده یک ۴۹۰۰ تومان تعیین شده است و برای پارک شبانه روزی از ۲۵ هزار تومان، برای پارکینگ های رده سوم تا ۴۲ هزار تومان برای پارکینگ های رده یک در نظر گفته شده است.

همچنین برای توقف خودروهای سواری، موتورسیکلت، تریلی‌ها، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها نرخ مشخص شده است. توقف موتور سیکلت در پارکینگ‌ها به ازای ساعت ابتدایی یک هزار و 600 تومان بوده و سپس هر 30 دقیقه، مبالغ دریافت خواهد شد. همچنین نرخ توقف شبانه‌روزی موتورسیکلت پنج هزار تومان است.

پارکینگ برج میلاد مطابق پارکینگ های رده یک و نرخ توقف پایانه های مسافربری برای سواری، اتوبوس، مینی بوس معادل حداکثر ۲۵ درصد در نظر گرفته شد.

تشکری هاشمی در ادامه به مبلغ دریافتی برای افرادی که از پارکینگ های شبانه روزی استفاده می کنند اشاره کرد و گفت: بر اساس این لایحه نرخ توقف برای این افراد برابر با ده ساعت توقف است.

وی با اشاره به ورود وسایل نقلیه به علت تصادف و یا حمل با جرثقیل پلیس و … که ممکن است مدت زمان توقف خودرو به بیش از چندین ماه نیز برسد و این مبلغ محاسبه شده برای صاحبان این وسایل نقلیه بسیار سنگین تمام شود پیشنهاد کرد: معاونت محترم حمل و نقل و ترافیک موافقت کند پارکینگ های رو باز که خودروهای تصادفی و یا خودروهای حمل با جرثقیل پلیس درون آنها نگهداری می شوند روزهای توقف خودرو را مشخص کرده و با تعرفه ای جداگانه محاسبه شوند.

برای مثال چنانچه خودرویی به علت تصادف و یا حمل جرثقیل پلیس به پارکینگ ها منتقل شدند به شرطی که در پارکینگ های روباز نگهداری شوند بعد از مدت ۲۰ روز با اخذ تنها ۵۰ درصد از هزینه کل پارکینگ، خودروهای خود را ترخیص کنند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ارزانترین نرخ پارکینگ‌های پایتخت متعلق به واحدهای شهرداری است، یادآور شد: شهرداری تهران با این ارقام به سودآوری نمی‌رسد و مبالغ کاملا منطقی است؛ چراکه هزینه‌های پرداختی از سوی شهروندان، صرف هزینه تجهیزات در پارکینگ‌ها می‌شود.

مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه نرخ پارکینگ‌ها بر اساس مصوبات دولت حدود دو برابر نرخ مصوب شوراست، اظهار کرد: ما از این مبالغ با مصوبه شورا، فاصله می‌گیریم.

وی تأکید کرد: قرار بر این بود که نرخ‌های مبنا تا زمان طبقه‌بندی پارکینگ‌ها، نرخ رده دوم باشد؛ اما شورا نرخ رده سوم را اعلام می‌کند و ما به سمت ارزان‌تر کردن نرخ پیش می‌رویم. لذا پیشنهاد ما این است که بر اساس نرخ رده دوم، مبالغ دریافت شود. فاصله ما با نرخ اتحادیه زیاد است و بخش خصوصی نمی‌تواند با این مبالغ وارد سرمایه گذاری در این زمینه شود.

شفیعی در ادامه سخنان خود از اجرای 120 هزار واحد پارکینگ حاشیه‌ای در پایتخت خبر داد و افزود: ایجاد این واحدها در پایتخت در حال مزایده است.

پیشنهاد پرداخت هزینه پارکینگ بیشتر برای ثروتمندان تهرانی!

حبیب کاشانی، در هفتاد و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، پیرامون  بررسی لایحه «تعیین نرخ ورودی و حق توقف وسایل نقلیه در پارکینگ‌های عمومی شهرداری تهران در سال ۱۴۰۱” طی پیشنهادی، اظهار کرد: با توجه به طولانی شدن فرایند ترخیص خودروهایی که ناخواسته و بر اثر تصادف، یا توسط پلیس به پارکینگ منتقل می‌شوند و برای جلوگیری از تحمیل هزینه‌های پارکینگ، پیشنهاد می‌شود تبصره‌ای در جهت پرداخت نرخ کمتر از آنچه مصوب می‌شود در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: این افراد عموماً افراد متمکنی نیستند و خودروی آنها اگر دو ماه هم در پارکینگ بماند، باید چند میلیون هزینه پارکینگ بپردازند و هرگاه هم اعتراض می‌کنند، به مصوبه شورا ارجاع می‌دهند و این در حالی است که در مصوبه چنین شرایطی لحاظ نشده است. از این رو شورا باید تبصره‌ای برای افرادی که دارای این شرایط هستند در نظر بگیرد.

پرویز سروری، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به طبقه‌بندی اجتماعی در استفاده از پارکینگ‌های عمومی اظهار کرد: وضعیت در جنوب و شمال تهران متفاوت است، بنابراین بهتر است موضوع را طبقه‌بندی کرده و از افرادی که تمکن دارند، هزینه بیشتری دریافت شود.

منبع خبر: شورای شهر تهران

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *