استاندارد خط کشی پارکینگ و شماره گذاری آن + نکات مهم

500 تصادف سالانه، فقط در پارکینگ‌های تجاری! این آمار نشان می‌دهد که انجام غیر اصولی خط‌کشی در پارکینگ‌ها احتمال تصادف را بسیار افزایش می‌دهد. ازهمین‌رو مهم است اجرای خط کشی پارکینگ طبق اصول شهرداری انجام شود تا فضای کافی برای گردش هر ماشین وجود داشته باشد. خط‌کشی پارکینگ مجتمع‌های مسکونی با تجاری کاملا متفاوت است؛ زیرا در مجتمع‌های تجاری تعداد بیشتری ماشین وجود دارد. آگاهی از اصول نحوه خط کشی پارکینگ و انتخاب رنگ مخصوص خط کشی پارکینگ، مهم‌ترین نکاتی هستند که باید برای خط‌کشی پارکینگ رعایت شوند. 

البته انواع خط‌کشی پارکینگ نیز متفاوت هستند که در این مقاله قصد بررسی آن‌ها را داریم تا با کلیه اصول خط کشی پارکینگ و شماره گذاری و جزئیات آن‌ها آشنا شوید. 

انواع خط‌کشی پارکینگ؛ مدل‌های عمودی‌، مورب و موازی

انواع خط کشی پارکینگ ساختمان‌های اداری و تجاری، به سه مدل عمودی، مورب و موازی انجام می‌شوند. هرکدام از این خط‌کشی‌ها برای مکان‌های خاصی طراحی شده‌اند تا تصادف‌ و برخورد ماشین‌ها در زمان خروج از پارکینگ، به حداقل برسد. البته بخش بزرگی از تصادف‌ها در پارکینگ‌های معمولی رخ می‌دهد و پارکینگ آسانسوری کشویی یا سایر پارکینگ‌های مکانیزه، چنین مشکلاتی را به همراه ندارند. در ادامه به بررسی انواع خط کشی پارکینگ و شماره گذاری آن‌ها می‌پردازیم.

بررسی انواع خط‌کشی پارکینگ سرباز و سربسته

خط کشی ترافیکی مدل عمودی؛ تفکیک فضا به‌صورت بهینه

نحوه خط‌کشی پارکینگ در مدل عمودی، فضا را به‌صورت بهینه تفکیک می‌کند تا خودروهای بیشتری در یک ناحیه قرار گیرند. اما مسیر حرکتی بلندتری باید برای این مدل خط‌کشی در نظر گرفته شود. خط‌کشی پارکینگ عمودی برای پارکینگ‌های طبقاتی کاربرد دارد و طبق استاندارد، حداقل عرض جایگاه عمودی باید ۲۴۰ سانتی‌متر باشد. 

خط‌های پارکینگ نیز به‌شکل T بین دو خودرو و شکل L در طرفین خودروها کشیده می‌‌شوند که عموما هر خط 5 متر طول دارد. توجه داشته باشید در پارکینگ‌های مجهز به انواع پارکینگ مکانیزه، دیگر مشکلات خط کشی پارکینگ خودرو وجود ندارد و و احتمال تصادف بین ماشین‌ها از بین می‌رود.

خط کشی ترافیکی مدل موازی؛ برای پارکینگ‌های روباز

خط کشی پارکینگ محوطه و مسکونی در پارکینگ‌های روباز، معمولا با روش موازی انجام می‌شود. در مدل‌های موازی مسیر حرکتی کمتر بوده و تعداد جایگاه‌های پارک نیز کمتر است؛ همین‌امر باعث خروج آسان‌تر از پارکینگ خواهد شد. 

در این مدل برای اجرای خط کشی پارکینگ،  طول جایگاه ۶ متر و عرض آن ۲ متر محاسبه می‌شود. توجه داشته باشید که تعداد محل‌های پارک، روباز یا بسته بودن پارکینگ و مسیر حرکتی، روی قیمت تعرفه پارکینگ اثر نمی‌گذارد و تعرفه براساس مدت زمانی که ماشین در پارک بوده است سنجیده می‌شود. 

نوار خط کشی پارکینگ مدل مورب؛ ترکیبی از خط‌کشی عمودی و موازی

استاندارد خط کشی پارکینگ در مدل مورب، با ترکیبی از مدل عمودی و موازی است؛ زیرا تعداد محل‌های پارک بیشتر و فضای حرکتی کمتر است. خط‌کشی پارکینگ در مدل مورب، معمولا برای پارکینگ‌های روباز انجام می‌شود. برای خط‌کشی این پارکینگ، زاویه‌ها ۴۵ یا ۶۰ درجه نسبت به دیوار در نظر گرفته می‌شوند.

هم‌‌چنین خطوط این پارکینگ‌ها مستقیم بوده و از شابلون خط کشی پارکینگ استفاده می‌شود تا خط‌ها به‌دقیق‌ترین شکل ممکن کشیده شوند.  به‌دلیل زاویه کج در پارکینگ‌های مورب، امکان ورود و خروج راحت‌تر برای ماشین‌ها فراهم شده است تا با کوچک‌ترین فضای حرکتی، تصادف‌ها به حداقل برسند. 

اصول و نکات نوار خط کشی پارکینگ مدل مورب

شماره گذاری پارکینگ به چه صورت انجام می‌شود؟

شماره گذاری پارکینگ به‌دو بخش طبقات و محل‌های پارک تقسیم می‌شود. شماره گذاری طبقات پارکینگ از همکف شروع شده و ترتیب آن‌ها به‌صورت زیرزمین ۱ -، زیر زمین ۲ – است که تا آخرین طبقه پارکینگ ادامه دارد. هر محل پارکینگ و ستون‌های اطراف آن نیز شماره‌های خاصی دارند که براساس جهت چرخش ساعت شماره گذاری شده‌اند.

معمولا برای استفاده راحت‌تر از پارکینگ در مجتمع‌های تجاری بزرگ، هر طبقه از پارکینگ یک رنگ خاص دارد. هم‌چنین ستو‌ن‌ها به ترتیب حروف الفبا و بر اساس A-Z نام‌گذاری می‌شوند. برای مثال ستون A1 در ابتدای پارکینگ و ستون Z5 در انتهای پارکینگ قرار دارد. البته چالش‌های حفظ محل پارک خودرو در پارکینگ‌های طبقاتی، باعث گم کردن محل پارک ماشین می‌شود. این مشکل فقط در پارکینگ‌های طبقاتی وجود دارد که با استفاده از پارکینگ مکانیزه خانگی و تجاری، می‌توان این مشکل را به حداقل رساند. 

رعایت اصول و نکات شماره‌گذری در پارکینگ عمومی

نکات مهم برای خط کشی پارکینگ ساختمان و محوطه

یکی از مهم‌ترین نکات برای خط‌کشی پارکینگ، انتخاب متریال مناسب برای رنگ خط‌کشی‌ها است. در انتخاب رنگ خط‌کشی باید مقاومت در برابر آب و پاک شدن را در نظر گرفت. هم‌چنین بهتر است این رنگ‌ها شب‌‌نما باشند تا خط‌کشی‌های پارکینگ هنگام پارک کردن در محیط‌های تاریک نیز مشخص باشد. توصیه می‌شود برای پخش بهتر رنگ روی زمین از شابلون و اسپری رنگ‌ پخش‌کن استفاده کنید.

قیمت خط کشی پارکینگ نسبت به متریال مصرفی و تعداد محل‌های پارک متفاوت خواهد بود؛ زیرا هرچه محل‌های پارک بیشتر باشد نیاز به میزان رنگ بیشتری است. با در نظر گرفتن این نکات و انتخاب مدل خط‌کشی مناسب نسبت به نوع پارکینگ، خط کشی پارکینگ و شماره گذاری آن به دقیق‌ترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

نکات مهم برای خط کشی پارکینگ ساختمان و محوطه

اهمیت خط کشی پارکینگ و شماره گذاری‌ها؛ برای حفظ نظم پارکینگ‌ تجاری و مسکونی

رعایت استاندارد خط کشی پارکینگ در پارکینگ‌های مسکونی و تجاری، نقش مهمی در جلوگیری از تصادف‌ها دارد. هم‌چنین به نظم بیشتر پارکینگ کمک می‌کند که مانع ایجاد ترافیک‌ در فضای داخلی پارکینگ می‌شود. برای خط کشی پارکینگ از برچسب خط کشی پارکینگ نیز می‌توان استفاده کرد که مقاومت کمتری نسبت به رنگ دارد و باید در فواصل زمانی مشخص تمدید شود. 

با در نظر گرفتن اندازه استاندارد خط کشی پارکینگ و نکات مهم برای خط کشی محل پارک ماشین‌ها، می‌توان تلفات را به حداقل رساند. شما چه تجربه‌ای از خط‌کشی پارکینگ دارید؟ می‌توانید نظرات و تجربیات خود را از طریق کامنت‌های همین صفحه با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید. 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *