9 عامل موثر در قیمت پارکینگ مکانیزه

همکاران ما در واحد مشاوره و فروش اپتیم پارک به عنوان شرکت پیشرو در زمینه طراحی و تولید پارکینگ مکانیزه، همواره با یک سوال کلی از سوی مشتریان علاقه‌مند به بکارگیری این پارکینگ‌ها مواجه هستند؛ اینکه «قیمت پارکینگ مکانیزه چقدر است؟» یا اینکه «قیمت ساخت و نصب پارکینگ مکانیزه چقدر است؟»

حقیقت امر آنست که این سوال، هیچ پاسخ قطعی ندارد و عوامل متعددی در تعیین قیمت تمام شده پارکینگ مکانیزه نقش دارند. به صورت کلی، قیمت تمام شده پارکینگ مکانیزه به ازای هر جای پارک به عنوان قیمت نهایی به مشتری اعلام می‌گردد. اگر قصد آشنایی با عوامل موثر بر قیمت‌گذاری پارکینگ های مکانیزه را دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

قیمت پارکینگ مکانیزه

افزایش ازدحام معابر و کمبود جای پارک، سبب گردیده است تا پارکینگ مکانیزه به عنوان راهکاری موثر در جهت حل مشکل کمبود جای پارک در معابر شلوغ و نواحی پرجمعیت شهری شناخته شود. امروزه استفاده از انواع مختلفی از این پارکینگها نظیر پارکینگ دورانی (چرخ و فلکی)، پارکینگ آسانسوری و پارکینگ آسانسوری تلفیقی، به سرعت در حال گسترش است و بسیاری از سازمانهای دولتی و شرکت‌های خصوصی مستقر در مناطق شلوغ شهر، استفاده از این پارکینگ‌ها را به عنوان راهکار نهایی حل مشکل جای پارک برگزیده‌اند.

پس از رواج استفاده از پارکینگ مکانیزه توسط سازمانها و شرکت‌های دولتی و خصوصی، به مرور دامنه‌ی استفاده از این پارکینگ‌ها به کاربری‌های دیگری نظیر فروشگاهها و مراکز تجاری، پارکها و مراکز تفریحی و پارکهای بزرگ نیز گسترش یافت و در نهایت، کاربری‌های مسکونی نیز به جرگه‌ی استفاده کنندگان از پارکینگ‌های مکانیزه پیوستند.

پارکینگ های مکانیزه در انواع مختلفی ساخته می شوند. پارکینگ دورانی (که به آن چرخ و فلکی یا روتاری هم گفته می‌شود)، پارکینگ پازلی، پارکینگ ستونی (مسکونی)، پارکینگ آسانسوری و پارکینگ آسانسوری تلفیقی، پرکاربردترین و شناخته‌شده‌ترین انواع این پارکینگ‌ها هستند. این پارکینگ‌ها از لحاظ مکانیزم عملکرد، بیشینه ظرفیت، حداقل فضای مورد نیاز برای نصب، مکان کاربرد و میزان فضای اشغال شده توسط ماژول پارکینگ، تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. در مجموع، مهمترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت پارکینگ مکانیزه باید به آنها توجه نمود، در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 ‌

عوامل موثر بر قیمت پارکینگ مکانیزه

  ‌

1- مکان کاربرد

اولین فاکتور در تعیین نوع پارکینگ مورد نیاز برای هر مشتری و به تبع آن تعیین قیمت پارکینگ، کاربری مکان مورد نظر مشتری جهت نصب پارکینگ است. به صورت کلی، پارکینگ‌های ستونی (مسکونی) و پازلی، جهت پاسخگویی به نیاز کاربری‌های مسکونی و یا دفاتر اداری کوچک مناسب هستند که به تعداد کمی جای پارک نیاز دارند. اما در کاربری‌های بزرگ‌تر نظیر ادارات و سازمانهای دولتی و نیز مراکز تجاری و تفریحی، استفاده از این پارکینگ‌ها نمی‌تواند نیازگوی تقاضای موجود برای جای پارک باشد. در این موارد، متناسب با مشخصات مکان مورد نظر جهت نصب پارکینگ مکانیزه، انواع دیگر پارکینگ مکانیزه نظیر پارکینگ مکانیزه دورانی، آسانسوری یا آسانسوری تلفیقی پیشنهاد می‌گردد. البته در مواردی می‌توان از پارکینگ دورانی نیز برای پاسخگویی به نیاز کاربری‌های مسکونی و اداری کوچک استفاده نمود. پس کاربری مکان مورد نظر در تعیین نوع پارکینگ پیشنهادی و قیمت نهایی آن نقشی اساسی دارد.

2- نوع پارکینگ

همانگونه که پیش‌تر اشاره گردید، به دلیل تفاوت کلی مکانیزم عملکرد انواع پارکینگ‌های مکانیزه و تفاوت در تعداد قطعات و نیز مکانیزم تامین نیروی محرکه پارکینگ‌، قیمت تمام شده هر جای پارک در این پارکینگ‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، با فرض انتخاب پارکینگ روتاری یا دورانی، به ازای هر ماژول پارکینگ به یک مجموعه نیروی محرکه جهت دریافت و انتقال خودرو نیاز است که هزینه آن بر تعداد جای پارک موجود در ماژول تقسیم می‌شود. همین موضوع در مورد سایر انواع پارکینگ مکانیزه نیز صدق می‌کند.

3- تعداد جای پارک مورد نیاز

تعداد جای پارک مورد نیاز عامل دیگری است که در انتخاب نوع پارکینگ و هزینه تمام شده آن نقش مستقیم دارد. با توجه به کمینه و بیشینه جای پارک قابل تامین در هر یک از انواع پارکینگ مکانیزه، با تغییر تعداد جای پارک مورد نیاز، مکانیزم پیشنهادی جهت اجرای پارکینگ مکانیزه و به تبع آن قیمت پیشنهادی تغییر خواهد نمود. علاوه بر این، تعداد جای پارک فراهم شده در هر ماژول بر هزینه نهایی هر جای پارک اثرگذار خواهد بود؛ چرا که بخشی از هزینه‌های کلی اجرای پارکینگ مکانیزه، تا حدی ثابت بوده و با تغییر تعداد جای پارک، تغییر چندانی نمی‌کند. به عنوان مثال، در پارکینگ دورانی، هزینه سیستم محرکه تا حدی مستقل از تعداد جای پارک در نظر گرفته شده در هر ماژول است و لذا با افزایش تعداد جای پارک، قیمت تمام شده هر جای پارک به طور نسبی کاهش می‌یابد. پس به طور کلی، با افزایش تعداد جای پارک، مشتریان تا حدی از صرفه جویی در مقیاس (economy of scale) بهره‌مند خواهند شد و با کاهش قیمت تمام شده هر جای پارک، هزینه کلی احداث پارکینگ مکانیزه نیز کاهش خواهد یافت.

4- تعداد و چیدمان ماژولها و سیستم جایگذاری خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت تمام شده پارکینگ مکانیزه، تعداد و چیدمان ماژولهای به کاررفته در طراحی پارکینگ‌ها می‌باشد. البته این فاکتور بیشتر بر قیمت پارکینگ‌های مکانیزه‌ی آسانسوری و آسانسوری تلفیقی اثر دارد؛ چرا که این مکانیزم‌ها، به دلیل انعطاف پذیری طراحی‌شان، قابلیت بکارگیری چیدمان ترکیبی و مزاحم را دارا می‌باشند. تلفیق چیدمان ترکیبی و مزاحم در پارکینگ مکانیزه، سبب کاهش تعداد گیت‌های ورودی و خروجی و نیز کاهش تعداد آسانسورهای مورد نیاز جهت طراحی کل مجموعه پارکینگ مکانیزه می‌گردد و بدین ترتیب، هزینه کلی احداث پارکینگ را کاهش خواهد داد.

بکارگیری یا عدم بکارگیری سیستم پیشرفته چرخش خودرو (Turn-Table) در مکانیزم تحویل خودرو نیز از دیگر عواملی است که بر قیمت تمام شده پارکینگ مکانیزه موثر است. علاوه بر این، موقعیت نصب این سیستم (نصب مجزا یا نصب یکپارچه با سیستم) نیز می‌تواند بر قیمت نهایی اثرگذار باشد. سیستم پیشرفته چرخش خودرو که قابلیت چرخش 360 درجه‌ای خودرو در محل را فراهم می‌نماید، در حالت کلی در بیرون ماژول پارکینگ نصب می‌گردد؛ اما برای اولین بار در ایران و جهان، اپتیم پارک توانسته است این سیستم را با ماژول پارکینگ تلفیق و یکپارچه نماید و لذا امکان نصب آن در داخل ماژول پارکینگ را فراهم نماید.

‌‌

5- کیفیت قطعات و تجهیزات

یقینا کیفیت و برند قطعات و تجهیزات به کار رفته در تولید و نصب پارکینگ مکانیزه بر قیمت تمام شده محصول اثرگذار خواهد بود. ضمن آنکه این موضوع، بر تعیین عمر مفید پارکینگ و نیز تعیین دوره‌های سرویس و نگهداری پارکینگ اثر مستقیم خواهد داشت. شایان ذکر است که اپتیم پارک در طراحی و ساخت کلیه پارکینگ‌های مکانیزه خود، با معتبرترین و خوشنام‌ترین تولیدکنندگان داخلی و بین‌المللی همکاری می‌نماید که همین امر، در کنار افزایش چشمگیر عمر مفید محصولات این مجموعه، سبب افزایش قابل توجه فاصله زمانی مابین دوره‌های سرویس و نگهداری محصولات گردیده است.

6- قیمت جهانی مواد اولیه و نرخ ارز

با توجه به اینکه ماده اولیه اصلی تولید پارکینگ مکانیزه فولاد است، قیمت جهانی و داخلی فولاد و نیز نرخ ارز بر قیمت تمام شده محصول نهایی موثر خواهد بود و در صورتی که شرکت تولیدکننده پارکینگ مکانیزه، از مواد اولیه، تجهیزات و قطعات وارداتی برای تولید محصول نهایی استفاده کند، میزان اثرپذیری قیمت نهایی محصول از قیمت‌های جهانی و نوسانات نرخ ارز، قابل توجه خواهد بود؛ اما با توجه به اینکه محصولات تولیدی در مجموعه اپتیم‌پارک، به صورت کاملا بومی و با تکیه بر دانش داخلی تولید می‌شوند، این اثرگذاری به مراتب کمتر است.

7- امکانات جانبی

آنچه تا کنون گفته شد، عوامل موثر بر قیمت تمام شده محصول پایه بودند. اما به منظور طراحی و تولید محصولی کارا و منطبق با نیازهای مشتریان و نیز مطابق با استانداردهای داخلی و بین‌المللی، امکان افزودن پاره‌ای امکانات و تجهیزات جانبی به پارکینگ مکانیزه وجود دارد. متناسب با نوع پارکینگ مکانیزه و محل نصب و کاربری آن، بخشی از این امکانات ضروری و بخشی انتخابی خواهد بود. از جمله این امکانات جانبی می‌توان به سیستم اعلام و اطفاء حریق، انواع سیستم کنترل تردد خودرو (اتوماتیک، کارت اختصاصی، اثر انگشت، اپلیکیشن، بارکدخوان و …) و نصب نمای بیرونی (جهت حفاظت خودروها، زیباسازی و نیز بهره‌برداری به عنوان فضای تبلیغاتی) اشاره نمود. بدیهی است که این امکانات جانبی در عین همه مزایایی که به همراه دارند، هزینه تمام شده احداث پارکینگ مکانیزه را افزایش خواهند داد و لذا بر قیمت نهایی هر جای پارک اثر مستقیم خواهد داشت. 

8- خدمات پس از فروش

در حالت کلی، هزینه‌ی ارائه خدمات پس از فروش شامل سرویس و نگهداری دوره‌ای و انجام تعمیرات اضطراری، در قیمت پیشنهادی پارکینگ لحاظ می‌گردد. با توجه به ماهیت پارکینگ مکانیزه و استهلاک اجتناب‌ناپذیر قطعات مکانیکی و الکترونیکی آن، مدت گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت‌های تولید‌کننده پارکینگ مکانیزه، ارتباط مستقیمی با کیفیت محصول و تجهیزات به کاررفته در آن دارد و در حالت کلی، مدت گارانتی پارکینگ‌های مکانیزه بین شش ماه تا یکسال است. شایان ذکر است که با توجه به کیفیت بالای محصولات تولیدی در مجموعه اپتیم پارک، محصولات این مجموعه به مدت سه سال تحت پوشش گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت خواهد بود.

9- الزامات شهرسازی و ارتفاعی

آخرین موردی که در تعیین نوع پارکینگ مکانیزه و برآورد قیمت آن باید مورد توجه قرار گیرد، الزامات قانونی و اجرایی احداث پارکینگ مکانیزه در محل مورد نظر است. با توجه به اینکه در کنار مقررات ملی، بخشی از ضوابط و الزامات شهرسازی در هر منطقه به صورت محلی و توسط شهرداری و ارگانهای ذیصلاح تصویب و اجرایی می‌گردد، آگاهی از این ضوابط و مقررات پیش از انتخاب نوع پارکینگ مکانیزه و طراحی نهایی آن ضروری است. به عنوان مثال، ضوابط مربوط به محدودیت ارتفاعی سازه‌ها و محدودیتهای ترافیکی معابر مجاور، از جمله این ضوابط هستند.

یکی از مزایای پارکینگ‌های مکانیزه اپتیم پارک، قابلیت اجرای زیرسطحی و یا توامان (زیر و روی سطح زمین) است که امکان اجرای پارکینگ مکانیزه در نقاطی که با محدودیت ارتفاعی مواجه هستند را فراهم می‌آورد. بدیهی است که در صورت نیاز به نصب همه یا بخشی از ماژول پارکینگ در زیر سطح زمین، هزینه‌های اجرای آن دستخوش تغییراتی خواهد شد.

جمع بندی

همانگونه که در ابتدای این مقاله عنوان شد، قیمت پارکینگ مکانیزه از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد که اطلاع از آنها پیش از ارائه پیشنهاد محصول و برآورد قیمت نهایی پارکینگ مکانیزه ضروری است. در حالت کلی، فرآیند برآورد قیمت پارکینگ مکانیزه از یک الگوی نسبتا مشخص پیروی می‌کند که در مقاله‌ای مجزا به آن خواهیم پرداخت.

 

 

جهت مشاوره و استعلام قیمت پارکینگ مکانیزه می‌توانید از طریق شماره تلفن 28111113-021 با واحد فروش اپتیم پارک تماس بگیرید.

WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Twitter

مطالب پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *